tgdeneme.com adresinde bulunan bütün ürünlere yalnızca dijital olarak erişim sağlanmaktadır.

YKS Yol Haritam

Yol Haritam

 1. Karar vermek : Bu zorlu sürecin ilk adımı karar vermekten geçer. “Ben artık bir sınav hazırlık sürecine giriyorum. Psikolojik ve bedensel olarak bu sürece hazırım. Çalışmaya başlayacağım.” denildiğinde karar verilmiş olacaktır.
 2. Hedef Belirlemek: Bu sürecin sonucunda kazanımlarım neler olacak. “Ne istiyorum, nereyi kazanacağım, bana hangi meslek daha uygun ?” soruları hedef belirlemeye yardımcı sorulardır. İkinci adımımızda mutlaka bir hedef belirlenmeli ve hedefsiz yola çıkılmamalıdır.
 3. YKS’ yi tanımak: Üçüncü adımda YKS hakkında bilgiler edinilir. Hangi sınavlara gireceksiniz, hangi derslerden sorumlusunuz, Sorumlu olduğunuz derslerin konu kapsamı nedir, kaç soru soruluyor, sınav kaç dakika sürüyor, gireceğiniz sınavların özellikleri nelerdir gibi sorulara cevap alınmalı ve gerekli araştırmalar yapılmalıdır.
 4. Hazır bulunuşluk Sınavı : Dördüncü adımda kişi bulunduğu noktayı gerçekçi tanımlamak ve hedeflerini bu potansiyeline uygun bir biçimde düzenleyebilmek için bir hazır bulunuşluk denemesi yapmalıdır.
 5. Sosyal hayatına dair uzun vadeli planlama yapmak ve yaşam koşullarını bu planlama çerçevesinde düzenlemek : Beşinci adımda kişi sosyal hayatını düzenlemeli, Sosyal medyanın ,bilgisayar oyunlarının ve arkadaş ortamının sınırını koymalı, uyku ve beslenme düzenini oturtmalı, çalışma ortamını uygun hale getirmelidir.
 6. Sınavın kapsamına ve sınavın yapısal özelliklerine uygun literatür ve akademik kaynakları belirlemek ve temin etmek: Araştırılan sınav sistemine uygun, güncel ve güvenilir kaynaklar temin edilmelidir.
 7. Aylık periyotlar şeklinde bir planlama yapmak ve bu planlamayı kaydetmek: Sınav gününe kadar olan zaman aylık periyotlara bölünmelidir. Konu başlıkları incelenmeli ve bu periyotlarının içerisine dağıtılmalıdır. Konular periyotlara bölündükten sonra her iki periyot arasına tekrar günleri koymak faydalı olacaktır.
 8. Günlük planlama yapmak ve zamanı etkili kullanma becerisi edinmek. Uyku saatlerini düzenlemek: Aylık planlamanın ardından günler planlanmalı ve somut yazılı bir program ortaya çıkarılmalıdır.
 9. Her dersin kendi yapısına uygun çalışma stratejilerini belirlemek.
 10. Çalışma başlangıcı
 11. Planlı ve sistemli çalışmayı sürdürme
 12. Her konu bitimi ardından soru çözümü yapma : Önceliğimiz çıkmış sorular olmalıdır. Yanlış yapılan sorular daha sonra geri dönmek üzere bir yere kaydedilmelidir.
 13. Haftalık kısa tekrarlar ve aylık tekrarlarla birlikte geriye dönük bilgileri tazeleme
 14. Konuları biten derslerin genel tekrarını yapma
 15. Genel tekrarın ardından biten derslerden branş denemeleri yapma
 16. Genel denemelere başlama
 17. Denemelerin ardından soru analizi yapma : Soru analizleriyle bilgi eksikliklerini belirlenmeli ve bu eksiklere yönelik ek konu çalışması yapılmalıdır.
 18. Sınavda en iyi performansını göstermek

Etiketler

yks yol haritası

Size daha iyi bir sınav deneyimi sunabilmek adına çerezler kullanıyoruz. TGDeneme.com sitesini kullandığınız takdirde bunu kabul etmiş olursunuz.