tgdeneme.com adresinde bulunan bütün ürünlere yalnızca dijital olarak erişim sağlanmaktadır.

YKS Nedir?

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI (YKS)

2022-2023 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına alınacak öğrencilerin seçimi ve tercihlerine göre yerleştirilebilmeleri amacıyla, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yapılacaktır. Sınav, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 45. maddesi kapsamında Yükseköğretim Kurulunca belirlenen usul ve esaslar doğrultusunda uygulanacaktır.

BAŞVURU: SINAVA KİMLER BAŞVURABİLİR?

YKS, 3 oturumlu bir sınavdır. YKS’ye başvuran tüm adayların, Temel Yeterlilik Testine (TYT) katılmaları zorunludur.

Diğer oturumlar ise isteğe bağlıdır.

2022-TYT puanı 200 ve üzeri olanlar, istedikleri takdirde 2023-TYT’ye girmeden YKS’nin diğer oturumlarına girebileceklerdir.

2023-YKS’de SAY, SÖZ, EA veya DİL puanıyla bir lisans programına yerleşmek isteyenlerin (2022-TYT puanı 200 ve üzeri olsa bile) 2023-AYT ve/veya 2023-YDT oturumlarına başvuru yaparak katılmaları zorunludur.

 • 2023-YKS’ye öğrenim durumları aşağıdakilerden herhangi birine uyanlar başvurabileceklerdir:
 • 2022-2023 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri) son sınıfında okumakta olan öğrenciler
 • Ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda bulunanlar
 • Ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olanlar
 • Ortaöğrenimlerini yurt dışında tamamlayıp durumları yukarıdakilerden birine uyanlar

 

YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT): 

Bu sınavda toplam 125 soru bulunmaktadır. Türkçe testi 40 soru, sosyal bilimler testi ( Tarih, coğrafya, felsefe,din kültürü ve ahlak bilgisi) her dersten 5er soru olmak üzere toplam 20 soru, temel matematik testi 40 soru, fen bilimleri testi 20 sorudan oluşmaktadır. Bu sınav için verilen süre 165 dakikadır.

 • YKS’nin 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT), 2022-TYT puanı 200 ve üzeri olan adaylar hariç diğer tüm adaylar için zorunludur.
 • 2023-TYT’ye girmek isteyen adaylar, “Temel Yeterlilik Testi (TYT)” seçeneğini işaretleyecekler, 2022-TYT puanı 200 ve üzeri olan adaylardan 2023-TYT’ye girmek istemeyenler ise bu seçeneği boş bırakacaklardır.
 • 2022-TYT puanı 200 ve üzeri olan adaylardan 2023-TYT’ye girmek istemediği için bu seçeneği boş bırakan adaylar, istedikleri takdirde, başvuru süresi içinde ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden (https://ais.osym.gov.tr)
 • TC. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak bu seçeneği işaretleyebilecekler, daha sonra süresi içinde gerekli sınav ücretini  yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Süresi içinde sınav ücretini yatırmayan adayların TYT ile ilgili bilgileri sistemden silinecektir.

 

YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT):

Bu sınavda toplam 160 soru bulunmaktadır. Türk dil ve edebiyatı- sosyal bilimler-1 testi 40 soru, sosyal bilimler-2 40, matematik testi 40 soru, fen bilimleri testi 40 sorudan oluşmaktadır. Bu sınav için verilen süre 180 dakikadır.

 • 2023-AYT’ye de girmek isteyen adaylar, “Alan Yeterlilik Testleri (AYT)” seçeneğini işaretleyecekler, AYT’ye girmek istemeyen adaylar bu seçeneği boş bırakacaklardır.
 • AYT’ye girmek istemediği için bu seçeneği boş bırakan adaylar, istedikleri takdirde, başvuru süresi içinde ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden (ais.osym.gov.tr) TC. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak bu seçeneği işaretleyebilecekler, daha sonra süresi içinde gerekli sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Süresi içinde sınav ücretini yatırmayan adayların AYT ile ilgili bilgileri sistemden silinecektir.

 

YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT):

Bu sınav ingilizce, almanca, arapça, fransızca ve rusça olmak üzere farklı dillerden oluşmaktadır. Öğrenci ilgilendiği yabancı dil testinden sorumludur. Testlerden her birinde 80 soru bulunmaktadır. Sınav süresi 120 dakikadır.

 • 2023-YDT’ye de girmek isteyen adaylar, “Yabancı Dil Testi (YDT)” seçeneğini işaretleyeceklerdir. YDT’ye girmek istemeyen adaylar, “Yabancı Dil Testi (YDT)” seçeneğini boş bırakacaklardır.
 • YDT’ye girmek istemediği için bu seçeneği boş bırakan adaylar, istedikleri takdirde, başvuru süresi içinde ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden (https://ais.osym.gov.tr) TC. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak bu alanda değişiklik yapabileceklerdir. Bu değişikliği yaptıktan sonra süresi içinde gerekli sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Süresi içinde sınav ücretini yatırmayan adayların YDT ile ilgili bilgileri sistemden silinecektir.

Size daha iyi bir sınav deneyimi sunabilmek adına çerezler kullanıyoruz. TGDeneme.com sitesini kullandığınız takdirde bunu kabul etmiş olursunuz.