tgdeneme.com adresinde bulunan bütün ürünlere yalnızca dijital olarak erişim sağlanmaktadır.

Ne zaman deneme çözmeye başlamalıyım?

Ne zaman branş denemeleri çözmeye başlamalıyım?

Konuları bitirmeye yaklaştığınızda (“bitirdiğinizde” değil) haftada bir deneme çözmeye başlayabilirsiniz. Henüz bitirmediğiniz konular olduğu için yapamadığınız sorular mutlaka olacaktır onları boş bırakabilir konuları bitirdiğinizde geri dönebilirsiniz. Bir branşı çok daha kısa sürede tamamlamak istiyorsanız branş denemesi çözmelisiniz. Çözdüğünüz branş denemelerinde hatalı/boş sorularınız hep aynı konudan çıkıyor ise o konudan 2-3 tekrar testi çözebilirsiniz. Böylece hem spesifik olarak hangi konuda eksik olduğunuzu görür onu kapatır, hem bir branştaki netlerinizi yükseltir hem de hızınızı arttırabilirsiniz

Peki, ama deneme çözmeyi nasıl daha etkili hale getirebiliriz, daha başarılı olmak için neler yapabiliriz beraber inceleyelim.

Öncelikle herhangi bir deneme çözerken de ÖSYM’nin belirlediği süre kadar kendinize süre vermeli ve bunun dışına çıkmamalısınız. Bu sizin hem zamanı yönetmenizi kolaylaştıracak hem de sınava adapte olmanızı sağlayacaktır.

  1. İlk motivasyon : Denemeyi önüne aldığında sınav süreni başlatmadan kendine 15 dakika zaman tanı. Kendine şu mesajı ver hakiki sınava gittiğinde en az 20 dakika kendinle baş başa kalacaksın ve deneme kitapçıkları daha sonra dağıtılacak.
  2. Deneme çözme sıranı ve sürelerini belirle. Bu sıralamayı kendi durumunuza göre artık netleştirmeniz lazım. Yapmanız gereken ise en hâkim olduğunuz dersten çözmeye başlamanız olacaktır. Bu yöntem size vakit kazandırır. Süre için öncelikle belirli bir süre koyma. Her branş için süre tut Türkçeyi kaç dakikada bitirmişsin not at, matematiği kaç dakikada bitirmişsin not al. İlerleyen süreçlerde kendini kısıtla. Türkçeye 35 dakika ayırıyorum, matematiğe 40 dakika ayırıyorum gibi sürelerini belirle.

Parkinson kuralı der ki, siz bir işi yapmak için kendinize ne kadar zaman tanırsanız o işi o kadar zamanda tamamlarsınız.

  1. İnatlaşmak yok! Turlama metodunu kullan. Soruyu anlayamadığınızı fark ettiğiniz an sayfada gözünüze çarpan diğer soruya geçin, onu çözdükten sonra o soruya geri dönün, az önce hiçbir şey anlamadığınız soru size dünyanın en kolay sorusu gibi gelebilir! Diyelim ki geri dönünce hala anlamıyorsunuz, o zaman başına bir işaretleme koymakta sakınca görmeyin.  Örneğin Türkçeye 35 dakika ayırdın, 32 dakikada bittiyse kalan 3 dakikada işaret koyduğun soruya dönebilirsin ya da tüm denemeden artan vaktinde.
  2. Saate bak ama kaçıncı soruda? Özellikle sınava ilk başladığın derste 15,20 ya da 25. Soru civarı odaklanmanın dağılacağı yerlerden bir tanesidir. Bunlardan birinde süreni kontrol et. Sınav anında unuturum diyorsan kitapçığı kontrol aşamasında 20.soruya sana zamanı hatırlatacak farklı bir işaret koy. Buradaki amaç 20.soruya geldiğinde haddinden fazla zaman harcadıysan hızlanman gerektiğini fark ettirmek.
  3. Bir branş bittiğinde diğer branşa geçmeden önce yalnızca 1-2 defa derin bir nefes al (3 saniyede al, 7 saniyede ver). 3-5 saniye Göz masajı yap, gözlerini dinlendir. Ve son olarak su iç.
  4. 2 şık arasında kalma! Hangisi ağır basıyorsa işaretle, boş bırakma. Tüm deneme sonunda artan vaktinde boş sorularını tamamladıktan sonra zamanın kalırsa bu soruya geri dönebilirsin.
  5. Optiğe sayfa sayfa kodlaman daha az zamanını alır.
  6. Arka arkaya 4 şık aynı olursa takılma! Turlama tekniği ile tüm deneme sonunda artan vaktinde soruya geri dön.
  7. Son kez turlama! Sınavın bitti son 5 dakikan kaldı boş bıraktığın ya da şüpheye düştüğün sorulara döneceksin ama hangi derse? Bunun sırasını şimdiden belirle.

 

Size daha iyi bir sınav deneyimi sunabilmek adına çerezler kullanıyoruz. TGDeneme.com sitesini kullandığınız takdirde bunu kabul etmiş olursunuz.