tgdeneme.com adresinde bulunan bütün ürünlere yalnızca dijital olarak erişim sağlanmaktadır.

Genel Yetenek Sınavına Nasıl Çalışılmalı?

Genel Yetenek Sınavına Nasıl Çalışılmalı?

 

1) Türkçe

KPSS çalışırken adayların en çok ihmal ettiği ders Türkçe dersidir. Genel Kültür genel yetenek dersleri çalışılırken  ağırlık en çok tarih ve matematik dersine verilirken Türkçeye hiç çalışmadan sınava giren adayların sayısı bir hayli çoktur fakat her yılın sınav istatistiklerine bakıldığında da Türkçe dersi netlerinin bir hayli ayırt edici olduğu görülmektedir. Bu nedenle adayların Genel kültür genel yetenek çalışırken Türkçe dersine de vakit ayırmaları ve çaba göstermeleri önemlidir. Türkçe dersinden ortalamanın üzerinde net yapıldığı takdirde belki de herkesin oldukça zorlandığı ders olan matematik eksiğimizi bir miktar kapatabiliriz.

Türkçe dersi üç bölümden oluşur: Paragraf, Sözel mantık ve Dil bilgisi

Genel Yetenek Testinin ağırlığını paragraf soruları oluşturur. Bu nedenle Türkçe dersine çalışırken öncelikle okuduğunu anlama yeteneğimizi ve hızımızı geliştirmek adına günlük paragraf soru çözümleriyle başlamalıyız. Genel kültür genel yetenek testinin bir hız testi olduğunu unutmamak adına bütün soru çözümlerimizi de süre tutarak gerçekleştirmeliyiz.

Dil bilgisi Alanı da yine çok sık ihmal edilen fakat ihmal edilmemesi gereken bir alandır. Sınava girmeden önce dilbilgisi konularına çalışmakta ve bol soru çözümü desteklemekte fayda var.

Sözel Mantık ise hız kazanmak ve çeşitli soru tipleri görmek adına belirli aralıklarla soru çözümü yapılması gereken bir alandır.

 

2) Matematik

Matematik birçok öğrencinin en umutsuz olduğu alandır. Hatta birçoğu matematiği tamamen gözden çıkarırlar ve hiç çalışmadan girerler sınava ya da yaptıkları 5-10 nete razı gelirler. Fakat düzenli ve etkili çalışıldığı takdirde matematik netlerinin arttığı gözlenmektedir. Bu noktada önemli olan düzenli çalışmadır ve kişinin kendi güçlü ve zayıf yanlarını tanımasıdır. Düzenli çalışılmadığı takdirde kişi matematikte çok kolay gerilemektedir. 

Her yıl Genel yetenek ortalaması ortalama 20 net olmaktadır. 20 netin üzerinde net yakalamak sizin için çok avantaj sağlayacaktır.

 

Genel Kültür Sınavına Nasıl Çalışılmalı?

 

1) Tarih

Tarih dersi konu yoğunluğu bakımından en ağır derstir. Konular çok fazladır, çok çabuk unutulur, yetiştirmek konusunda kaygı yaratır. Tarih dersi sektörün de yanlış yönlendirmesi ile en az soru gelen konularına kadar çok önemsenir ve sanki tarih yapılırsa sınav kazanılacakmış gibi yansıtılır. Tarih çalışırken bu yanılgı içine düşmeden çalışmak gerekiyor. Konu öğrenildikten sonra öncelikle çıkmış soruları çözülmeli daha sonra diğer kaynaklara geçilmeli. Geriye dönük konu tekrarları yapmak yerine geriye dönük konuların soruları üzerinden tekrarlar yapılmalı. Elinizdeki kaynakların hepsinden aynı konunun sorularını çözmek yerine her birinden geriye dönük farklı konuların sorularını çözerek bunu gerçekleştirebilirsiniz. Konu çalışmasını sınırlı tutup soru çözerek konular oturtulmalıdır. Belirli periyotlarda genel tekrar günleri konulmalı ve bu tekrarlarda daha çok soru çıkan bölümlere ağırlık vermelisiniz.

 

2) Coğrafya

KPSS hazırlık sürecinin en kolay bitirilen dersi coğrafya dersi olabilir. Coğrafya dersini hazırlık sürecinin başlarında bitirmek ve bir rafa kaldırmak sizi oldukça motive edecektir. Konular bitirildikten sonra branş denemeleri yapmak ve dilsiz haritalar üzerinden tekrarlar yapmak faydalı olacaktır.

 

3) Vatandaşlık

Vatandaşlık dersi , KPSS’ye ilk defa hazırlanan adayların en yabancı oldukları alandır. Fakat bu durum kimsenin gözünü korkutmamalı. Bir süre sonra hukuk diline alıştığınızı göreceksiniz. Anlatılan konular bir kavram haritası çerçevesine oturtulduğunda ve sistemli çalışıldığında soru kaçırma şansınız gitgide azalacaktır. Düzenli tekrarlar yapılmalı ve soru ağırlıklı bir çalışma planı hazırlanmalı.

Etiketler

kpss

Size daha iyi bir sınav deneyimi sunabilmek adına çerezler kullanıyoruz. TGDeneme.com sitesini kullandığınız takdirde bunu kabul etmiş olursunuz.