tgdeneme.com adresinde bulunan bütün ürünlere yalnızca dijital olarak erişim sağlanmaktadır.

Canım Hiç Ders Çalışmak İstemiyor

 

Öncelikle bilmelisiniz ki yalnız değilsiniz. Herkes dönem dönem isteksizlik yaşıyor. Ancak bu 2 şekilde sonuçlanıyor. Kimisi bu isteksizliğe teslim olarak çalışamıyorum demek ki ben başarısızım şeklinde kendisi hakkında olumsuz bir tutum sergilerken, kimisi bu isteksizliğe rağmen devam ediyor. Başarı ve başarısızlık burada ayrışıyor.

Yapmamız gereken işleri ertelemeyip, zamanında yaptığımızı bir düşünsenize...hayatımızda ki suçluluk duygusu ve stres ne kadarda azalırdı. Ama bazen yapmak zorunda olduğumuz işler bile içimizden gelmiyor, kalkmak dahi istemiyoruz ve böyle durumlarda o işler hep yarım kalıyor. Yarım kalan işler arttıkça hayatımızdaki suçluluk duygusu ve streste artıyor.  Böyle zamanlarda nasıl harekete geçebiliriz? Motivasyon kaybedilebilen bir şey olduğuna göre bulunabilir de…

Çalışmak istemediğin zamanlarda kendini motive ediyorsun muhtemelen, bunu yaparsam hayatımda bu şekilde olumlu gelişmeler olacak şeklinde hayaller kurduğumuz zaman aslında kendi kaygımızı azaltmaya başlarız. Bu doğru bir yöntemdir aslında özellikle kaygı seviyemiz yüksek ise bunu bize faydası olacak orta seviyeye düşürmemize yardımcı olur. Ancak hepimiz için geçerli olmayabilir. Bazı insanlar iyi şeyleri düşünerek değil, kötü şeylerden korkarak aslında motive olabilirler. Ne demek bu? Sen kendini iyi şeyleri düşünerek aslında rahatlatmış oluyorsun ve bu rahatlık sana fayda sağlamıyorsa, senin yapın buna uymuyorsa ve hiçbir kaygın yok ise kaybedeceğin şeyleri düşünmek sana çok iyi gelecektir. Eğer ders çalışmazsan ne kaybedeceksin? İş ile ilgili bir durumda bu projeyi teslim etmediğinde neler kaybedeceksin? Bunu düşünüp kendi kaygını birazcık arttırdığın zaman seni harekete geçirebilir. Burada önemli olan şey, eğer olumlu düşünmeyle harekete geçemiyorsan belki de kaygıyla, stresle çalışanlardan birisindir. Kaygı bizim için orta düzeyde olması gereken bizi motive edici, harekete geçirici özelliği olan bir duygudur. Hiç olmaması veya günlük yaşantımızı etkileyecek düzeyde çok olması sakıncalı olabilir.

Bir şey yapmak için gerçekten onu içinden istemek, içinizden gelmesi önemli mi ya da gerekli mi? Çok güzel bir söz var ‘’ İlham, amatörler içindir.’’ Gerçek yazarlar, gerçek şairler ilham gelmesini beklemezler, çalışırlar. Sen neden böyle düşünüyorsun? Neden içinden gelmesi gerekiyor? İşte bu hisse gözlerimizi kapatmamız lazım. Başladığınız zaman, harekete geçmiş oluyorsunuz. Sen başladıktan sonra, içinden gelmeye başlayacak.

Size daha iyi bir sınav deneyimi sunabilmek adına çerezler kullanıyoruz. TGDeneme.com sitesini kullandığınız takdirde bunu kabul etmiş olursunuz.