tgdeneme.com adresinde bulunan bütün ürünlere yalnızca dijital olarak erişim sağlanmaktadır.

ALES Nedir?

ALES : Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Nedir?

ALES lisansüstü yani yüksek lisans öğrenim görmeyi hedefleyen , akademik personel kadrolarına atanmayı düşünen, doktora başvurusunda bulunacak adayların ve yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde ilgili kurumların kullanacakları puanları veren bir sınavdır.

ALES bir yıl içinde üç kez yapılır. Ayrıca bu sınavlara ek olarak e-ALES adı altında elektronik ortamda yapılan ALES sınavı vardır. e-ALES sınavının yılda kaç kez yapılacağını ÖSYM imkanlarına göre belirlemektedir. ALES ve e-ALES eşdeğer sınavlardır. 

Sınav SÖZEL ve SAYISAL olmak üzere 2 bölümden oluşur. Sayısal Testi, adayların sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan; Sözel Testi, sözel akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan Olmak üzere toplam 100 sorudan oluşmaktadır. Sorular, belirli yükseköğretim programlarında kazanılan yeterlikleri ve bilgileri ölçmeye yönelik olmayacak, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır. Sınav süresi 150 dakikadır.  Adaylar alanlarına uygun olan bölümden daha fazla olmak kaydıyla her iki bölümden de soru çözümü yapabilir. Toplam soru çözüm sayısı ile adayın neti hesaplanır. Ağırlıklı puan, çözülen test bölümünün puanlandırma sistemine göre hesaplanır. 

Sınavın sonuçları, açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerlidir.

ALES’te Başarılı Sayılmanın Ölçütü Nedir?

Yükseköğretim Kurumlarında öğretim görevlisi , okutman, araştırma görevlisi , uzman ,çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına atanmak isteyen adayların sınavda başarılı sayılmaları için gereken ölçüt yetmiş puanı geçmektir. Doktora programları ve sanatta yeterlik programlarına başvuracak adayların başarı ölçütü ise 80 puandır.

ALES’e Kimler Başvurabilir?

Lisans öğrencileri ve bir lisans programından mezun olmuş adaylar ALES’e girebilirler. Denklik belgesine sahip olmak şartıyla, yurtdışında lisans eğitimi almış adaylar da sınava başvurabilmektedir.

ALES Puanlaması Nasıl Yapılır?

Adaylar tabloda yer alan ağırlıklı puanları etkileyen test türünü dikkate alarak 160 sorudan en az 120’sini cevaplamalıdır.

Her test için adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülür. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır. Ağırlıklı puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibi olacaktır.

ALES Ağırlıklı Puan Oranları

Ağırlıklı puanlar hesaplandıktan sonra bu puanlar, aşağıdaki formül kullanılarak 100 üzerinden puanlara
dönüştürülecektir.

                             


ALES : Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı
AP : Adayın ağırlıklı puanı
X : Ağırlıklı puanların ortalaması
S : Ağırlıklı puanların standart sapması
B : Ağırlıklı puanların en büyüğü

Etiketler

ales nedir sınav

Size daha iyi bir sınav deneyimi sunabilmek adına çerezler kullanıyoruz. TGDeneme.com sitesini kullandığınız takdirde bunu kabul etmiş olursunuz.